Demontaż akumulatora

Akumulatory » Demontaż akumulatora

Następnie usunąć masę zalewową posługując, się dłutem żelaznym odpowiednio uformowanym. Dłuto należy przesunąć wzdłuż krawędzi akumulatora i dookoła wszystkich wieczek. Zabieg ten najlepiej wykonuje się w temperaturze otoczenia. Resztki masy pozostałe w szczelinach wyskro-buje się nożem monterskim. Dokładne usunięcie masy zalewowej ułatwia wyjęcie płyt z naczynia.

Zestaw wyjmuje się za pomocą haków, które należy włożyć przez otwór wlewowy pod wieczko ogniwa. W dużym warsztacie naprawczym opłaca się wykonać uchwyt kleszczowy do wyjmowania zestawów z ogniwa. Podczas wyjmowania należy zwracać uwagę na to, aby zestaw wyciągnąć równomiernie z obu stron, w celu uniknięcia zaklinowania w naczyniu. Akumulator rozbierany musi być mocno zamocowany lub przytrzymywany.

Częściowo wyjęte zestawy należy oprzeć o górną krawędź akumulatora i pozostawić na pewien okres w celu ścieknięcia elektrolitu. Wyjąć zestaw z naczyń i ustawić grzbietami na czystym stole, pokrytym płytą z tworzywa sztucznego. Następnie należy ocenić stan zestawu, płyt i separatorów. Jeżeli w wyniku tej oceny zajdzie potrzeba rozmontowania zestawu, to zestaw w wieczku należy zamocować w imadle i dalej nawiercać na głębokość dalszych 3-5 mm tuleją w wieczku, aby sworzeń oddzielić od wieczka. Po uwolnieniu obu sworzni biegunowych zestaw daje się rozdzielić na zespoły ujemny i dodatni.